Як позбавитися від втоми і сонливості

Як позбавитися від втоми і сонливості

У напруженому графіку буднів думки про те, як позбавитися від втоми і сонливості і зберегти бадьорість протягом дня, все частіше стають актуальними. Причин млявості, негативно впливає на настрій і працездатність, чимало. Серед них зустрічаються серйозні порушення здоров’я, психологічні проблеми і деякі шкідливі звички. Не варто ігнорувати відчуття постійної втоми, адже вона заважає повноцінно працювати, спілкуватися з близькими, займатися хобі і в кінцевому підсумку знижує якість життя. Знову знайти бадьорість духу, побороти сонливість допоможуть власні зусилля і лікарські рекомендації.

Сонливість і втомА: медичні проблеми

Ефективно боротися з денною апатією і млявістю допоможе виявлення викликають їх причин. Найчастіше проблеми криються у хворобливих станах, головні серед яких:

  • гіпотиреоз;
  • анемія;
  • депресія;
  • синдром нічного апное.

Якщо стан втоми стає постійним супутником, необхідно звернутися до ендокринолога. Він перевірить, насамперед, диригента всього організму – щитовидну залозу. Саме вона виробляє тиреоїдні гормони, які беруть участь у складних процесах обміну. Вони посилюють енергетичний обмін, при їх нестачі спостерігається загальна слабкість, долає сонливість. Виявити гіпотиреоз допоможе ультразвукове обстеження щитоподібної та аналіз крові на гормони. Якщо проблема виявиться, лікар призначить препарати йоду, гормон-замісну терапію або амінокислоти.

Причиною постійної втоми може бути і анемія. Дане патологічний стан нерідко спостерігається у жінок. Знижений вміст гемоглобіну зустрічається при неправильному харчуванні, при крововтратах і при порушенні всмоктування заліза. Для діагностики анемії досить здати аналіз крові. Якщо виявиться зниження рівня гемоглобіну, лікар призначить препарати заліза. При легкій формі анемії, викликаної харчовими похибками, досить ввести в раціон страви з м’яса, печінки, гречану, вівсяну каші. Свіжоприготовані яблучний або гранатовий соки також збільшать вміст заліза в організмі.

Втома в поєднанні з апатією спостерігається при депресії. Пригнічений настрій при цьому супроводжується головними болями, зниженням апетиту, відсутністю життєвої мотивації. Допомога при депресії надасть кваліфікований психолог. При легких формах розлади допоможе аутотренінг і медитація.

Денну сонливість викликає також синдром нічного апное. При цьому людина, навіть проспавши 8 годин, відчуває млявість: переривання дихання заважає повноцінному нічному відпочинку. Для усунення неприємного синдрому слід нормалізувати вагу, кинути палити.

Якщо похитнулося здоров’я відновиться, і всі функції організму налагодяться, то проблеми, як позбавитися від втоми і сонливості, стануть неактуальними.

Сонливість і втома: неправильний спосіб життя

Якщо медичне обстеження не виявило порушень, то апатія і загальна слабкість нерідко пов’язані з такими причинами, як:

  • недолік сну;
  • незбалансоване харчування;
  • гіподинамія;
  • надлишок кофеїну.

При скороченні часу сну в великій кількості виробляються гормони стресу. В результаті їх накопичення в організмі відзначаються дратівливість і плаксивість. Хронічний характер недосипання може призвести до розладу нервової системи, пригнічення її функцій.

Нічний сон повинен становити не менше 7-8 годин. Вечірня прогулянка, легка вечеря, прохолодне повітря в спальні допоможуть швидше заснути після напруженого трудового дня. Спальню бажано звільнити від комп’ютера, телевізора: в атмосфері розслабляючого затишку ніщо не повинно викликати нервового збудження.

Причиною хронічної втоми може бути постійне недоїдання. Недолік поживних речовин порушує основні етапи обміну в організмі, викликаючи млявість, а нестача вітамінів може мати непередбачувані наслідки. Небажано також захоплення нездоровою їжею і переїдання. Надлишок жирів, велика кількість м’яса, легкозасвоюваних вуглеводів призводить до відчуття тяжкості і відчуття розбитості. Переважання в раціоні овочів, кисломолочних продуктів, нежирного м’яса наситить організм, а свіжі фрукти і соки з них забезпечать піднесений настрій.

Нерідко причина млявості і сонливості криється у відсутності фізичних навантажень. В результаті погіршується кровопостачання життєво важливих органів, головний мозок недоотримує живильні речовини. Заняття аеробікою, посильні фізичні вправи, ранкова пробіжка допоможуть уникнути багатьох проблем зі здоров’ям.

Відчуття сонливості можуть викликати певні медикаменти. При виникненні побічних ефектів від препаратів слід звернутися до лікаря: можливо він скасує ліки і скоректує лікування.

Результатом безпричинної млявості може стати надмірне споживання кофеїну. Якщо у невеликих дозах даний продукт покращує концентрацію уваги і бадьорить, то в надмірних кількостях він посилює нервово-рефлекторну збудливість і підвищує артеріальний тиск. За даними досліджень, підвищений споживання кави може викликати відчуття втоми.

Таким чином, оздоровлення організму, позбавлення від нездорових стереотипів в розпорядку дня допоможуть у боротьбі з втомою, забезпечуючи фізичну бадьорість, душевну гармонію і позитивні емоції.