Як почати займатися спортом? Проблеми новачків і їх рішення

Привіт всім, кому цікава тема спорту та фітнесу! Мене звуть Юлія. Мені 31 рік. Я займаюся фітнесом приблизно з 12 років. Спочатку мною рухало бажання схуднути, потім, з часом, прийшло більш глибоке розуміння здоров’я і причин, за якими потрібно подружитися зі спортом на все життя. Види і характер тренувань змінювалися, і продовжують змінюватися донині. Але я займаюся регулярно. Є хороші досягнення по здоров’ю. Я розмовляла про фітнесі з багатьма людьми і помітила, що бажають займатися набагато більше тих, хто займається насправді, а також те, що винна не лінь (як би її в цьому не звинувачували), а не правильне до нього (фітнесу)ставлення. Тому дана стаття присвячена тим, хто хоче займатися, але ніяк не може почати.

Як почати займатися спортом? Проблеми новачків та їх вирішення

Як почати займатися спортом? Проблеми новачків і їх рішення

Як почати займатися спортом? Проблеми новачків та їх вирішення

Як почати займатися спортом? Хто з нас хоча б один раз не обіцяв собі почати нове життя: правильно харчуватися, займатися спортом або просто вставати з ранку на годину раніше звичайного? На жаль, дуже небагатьом людям вдається реалізувати це на практиці. Можливо, ви бігали місяць – два вранці кілька років тому або навіть цілий рік відвідували фітнес клуб і стали стрункішими. Але що сталося потім? Чому в цьому так званому “забігу” багатьох вистачає лише на пробіжки коротких дистанцій? Здається дивним худнути до літа або оздоровлюватися до вагітності, а потім повертатися до колишнього способу життя, але саме так ми і робимо.

Мабуть, справа не тільки в мотивації, оскільки, як говорить відома прихильниця здорового способу життя співачка Валерія, більшої мотивації, ніж власне здоров’я просто бути не може, а якщо це не мотивація, то невідомо, що тоді людину може взагалі змусити займатися. І не в силі волі, так як вона насправді не нескінченна.

Тому хочу поговорити тут не про мотивації, а про вміння насолоджуватися тим, що прийнято вважати тяжкою працею (тобто регулярними тренуваннями) і про тих психологічних “підводні камені”, які так часто заважають зробити ці самі тренування невід’ємною частиною свого життя. І останнє вкрай важливо, так як саме на це в першу чергу вам потрібно налаштуватися.

Необхідний певний період регулярних занять фізичними вправами (у кожного він свій, але, як правило, тривалий, один — два роки), де ти виходиш на такий рівень, коли відсутність тренувань приносить дискомфорт, а не навпаки.
 Як налаштувати себе на заняття спортом?

Як налаштувати себе на заняття спортом?

Це попереду. А для початку я хотіла б поділитися з вами своїм досвідом і кількома психологічними установками. Щиро сподіваюся, що вони допоможуть вам побудувати такий спосіб мислення, який дозволить вам по-новому і більш позитивно подивитися на процес фізичних вправ. Їх необхідно не просто прочитати, а зрозуміти і відчути. Вони відмінно зарекомендували себе на практиці і вже майже 18 років допомагають мені з ЗАДОВОЛЕННЯМ займатися фітнесом.

 • Перше: Відчуєте повагу до свого тіла, за те, що воно у вас є, за те, що завдяки йому ви вдихаєте прохолодне повітря, купаєтеся в море, обіймаєте улюблених, досягаєте якихось своїх цілей, просто живете. Повірте, воно було дано не для того, щоб годинами валятися на дивані перед телевізором! Гарне самопочуття тіла, це ВАШЕ хороше самопочуття! А для цього потрібно, щоб кожен день була можливість пропотіти, злегка запихаться, напружити м’язи.
 • Друге: Можна навчити себе ставитися до тренувань як до гігієни свого тіла. Скажімо, як до регулярного чищення зубів або миття в душі. Відстежте почуття, яке рухає вами в цих вже знайомих діях, і спробуйте перенести їх на своє ставлення до тренувань, поставте їх в один ряд. Якщо ви не будете приймати душ, то через якийсь час відчуєте дискомфорт, і почнете шукати можливість і час як слід потерти мочалкою. Так само має бути і з вправами: при тривалій перерві вам їх просто фізично не вистачатиме!
 • Третє: Виділіть 10-15 хвилин в день, краще перед сном, на візуалізацію (це вам стане в нагоді в будь-якій області). Це небагато, а результати ви помітите вже через тиждень регулярних практик. Тим, хто не знайомий з поняттям візуалізації, то коротко це подання або бачення себе таким, яким ви хочете бути, причому в найдрібніших деталях: уявіть свою фігуру, параметри, здатність сісти на шпагат, внутрішній заряд енергії, то, як легко і радісно ви займаєтеся, вообщем все, що завгодно, що ви вважаєте для себе важливим для того, щоб почати займатися, і відчувайте себе в цьому образі так, немов ви вже стали такою людиною.

 Що нам заважає займатися спортом насправді?

Вирішуємо проблеми новачків

Я завжди запитую людей, які цікавляться моїм способом життя, але самі не займаються спортом, про те, що саме не дозволяє їм тренуватися. Серед названих перешкод (хоч і не люблю я це слово) я виділила декілька, з якими сама стикалася в життя, і сподіваюся, що ті способи їх вирішення, які я знайшла, допоможуть і вам.

  • Відсутність часу. Проаналізуйте, будь ласка, свій день і підрахуйте точно (до хвилин) скільки часу ви проводите перед телевізором/комп’ютером. Якщо ви по-справжньому втомилися в кінці робочого дня, вам буде досить просто лягти й полежати з закритими очима якийсь час. Погодьтеся, що перемикання каналів на пульті телевізора, перегляд передач і відео, ігри на комп’ютері, соціальні мережі забирають енергію і ніяк не сприяють розслабленню. Зробивши так і поспостерігавши за собою, ви помітите, що на відпочинок вам тепер потрібно набагато менше часу. Кращий вид відпочинку, як відомо, це зміна діяльності, і якщо ви весь день просиділи за столом, тренування буде як не можна до речі. Займатися можна в будь-який час дня, особливо коли робота не нормована, то вибирати не доводиться.

   Я, наприклад, працюючи з 11-12 ранку, займалася вранці і заряд енергії, який я отримувала, мені дуже допомагав у роботі з клієнтами. Що ж стосується тривалості самої тренування, то вона не обов’язково повинна тривати 1.5 години. Щоб бути здоровою і стрункою зовсім не потрібно виснажувати себе! Доведено, що 20-30 хвилин в день 3-4 рази в тиждень достатньо, щоб отримувати результати! Але, звичайно, протягом цього часу потрібно не просто отмахать руками-ногами “для галочки”, а відпрацювати тренування з максимальною інтенсивністю і з повною концентрацією на процесі.

  • У мене немає коштів на абонемент у фітнес-клуб. Якщо ви вже досить просунуті в питаннях фітнесу, і маєте за плечима досвід занять в клубі, то, гадаю, знаєте основні моменти (хоча б елементарну техніку безпеки), які потрібно дотримуватися під час тренування. Якщо ви новачок, то я б порадила сходити на кілька занять в клуб, або взяти пару-трійку індивідуальних занять з інструктором, щоб ці знання придбати. А потім, можете сміливо йти в магазин і вибирати там диски з фітнесом, або відкрити інтернет і завантажити тренування звідти (з того ж youtube).

   Я кілька років отзанималась в різних фітнес клубах, а потім усвідомила, що ходжу туди вже не за знаннями, а за спілкуванням (чим вони і хороші). Крім того, взимку, задоволення від занять у клубі, затьмарювалося необхідністю брати з собою на роботу форму і йти в клуб по темряві при -30 – 40 градусів і, відповідно, назад. Спочатку я стала регулярно заходити в DVD магазин, поки не зібрала певну колекцію дисків (штук 5-6), які мені не підходили, і які я могла змінювати в залежності від настрою. З приходом в моє життя інтернету колекція відео-тренувань стала набагато різноманітніше.

Як почати займатися спортом? Проблеми новачків та їх вирішення

 • Мені лінь (завжди/в конкретні дні) тренуватися. Тут я просто пропоную вам вибрати тих публічних людей, яких ви вважаєте взірцем здорового способу життя, фігуру яких ви вважаєте ідеальною і періодично дивитися з ними інтерв’ю і передачі. До речі, це можуть бути люди з вашого оточення, поспостерігайте за тим, що і як вони говорять про своїх тренуваннях. Насправді, складно не надихнутися на дії, дивлячись, як гарні здорові люди говорять про це як про ефективний і абсолютно природному способі досягнення здоров’я і гарного самопочуття. А якщо мова йде про те, щоб просто в даний момент встати і почати займатися, а на вулиці йде дощ або немає настрою, то тут потрібно просто дати почати крові швидше циркулювати в організмі, тобто зробити будь-які активні вправи, які ви знаєте: можна віджатися, пострибати. Я в таких випадках ставлю енергійну музику і танцюю. Через кілька хвилин ви будете готові до подвигів!
 • Вдома я завжди на очах у родичів/Рідні не зрозуміють. Це упередження безпосередньо пов’язане з вашим ставленням до спорту. Знову ж повторюся, вам необхідно почати ставитись до нього як до частини вашого життя, тоді цей момент, та й багато інші просто перестануть мати значення. Вам же не прийде в голову соромитися їсти або пити чай, коли ви не одні в квартирі, так як вам це необхідно, і ви в цьому впевнені.

На закінчення хочу сказати прописну, але від того не менш важливу істину: починати займатися фітнесом (будь-якими фізичними вправами) ніколи не рано і ніколи не пізно і роблячи це грамотно ви завжди будете отримувати тільки плюси!