Тренування свого розуму і мислення / Психологія особистості

Тренування свого розуму і мислення

Інтелект уповільнює свій розвиток з віком – факт доведений. Коли людина замислюється про те, що йому необхідна тренування свого розуму і мислення як спосіб підтримати мозок в тонусі, він усвідомлює, що його думки важчають, крутяться біля одних і тих же проблем, а нові завдання просто ставлять в безвихідь. Це лякає його, і не даремно: перспектива загрузнути в суєтних думках навколо роботи і побуту, стати вузьколобим споживачем готових суджень не надто райдужна.

Що дає тренування розуму? Знижується ризик недоумства і хвороб, пов’язаних з втратою пам’яті, контролю над свідомістю. Людина продовжує жити інформаційно та емоційно насиченим життям, адже якщо люди не дізнаються кожен день щось нове, вони починають тупіти і зациклюватися на дрібних щоденних проблеми та справи, пам’ять слабшає, мозок стає неповороткий і ледачий. Часто можна почути від зовсім не старих людей: «я занадто старий для цього», «все це дурниці, це складно, неможливо…» Такі фрази видають не що інше, як страх або нездатність розкинути мізками і спробувати освоїти нескладну побутову техніку або користування інтернетом. Чим більше людина уникає нового і нестандартного, тим більше стає обмеженим.

Щоденні вправи для тренування розуму

За службовим обов’язком людина завжди займається якоюсь певною справою. Це накладає відбиток на особливості розумової діяльності. Зрозуміло, що бухгалтер, та ще вузькоспеціалізований, вміє відмінно вважати, що у журналіста розвинене критичне і творче мислення, а актори – генії уяви. Посилено розвивається якась певна область мозку, а інші області дрімають або ж взагалі атрофуються до старості. Наприклад, у того ж бухгалтера туго з фантазією, а у артиста, як правило, негаразди з урахуванням доходів. Щоб не заскніти розумом і навчитися мислити широко і вільно, необхідно щодня тренувати свій мозок.

Нижченаведені методи тренування прості і доступні, тільки робити їх потрібно регулярно, тоді й користь буде.

 • Звичні процедури проводити по-іншому. Чистити зуби, тримати губку для миття посуду, набирати цифри чи текст на смартфоні не домінуючою рукою, а інший. Це найпростіше, що можна зробити.
 • В кафе або ресторані щоразу замовляти що-небудь новеньке і незвичайне, в кожній країні пробувати невідоме блюдо, частіше готувати що-небудь вишукане.
 • Виконувати звичні дії наосліп – в темряві або з зав’язаними очима.
 • Спілкуватися з самими різними людьми, провокуючими на висловлювання і спори, що перевершують по інтелекту.
 • Проводити обчислення в розумі, якщо час дозволяє. Приміром, у магазині підсумувати покупки і подумки підрахувати здачу, продовжувати різні види прогресій як можна далі і т. п.
 • Записувати в блокнот важливі справи, думки і осяяння, які приходять спонтанно.
 • Вирішувати шкільні задачки з фізики і математики – хороша вправа для дорослих, які бажають пожвавити свій мозок.
 • Кросворди, судоку, головоломки, спеціальні програми-ігри для тренування розуму. Потрібно кожен день приділяти кілька хвилин.
 • Слухати класичну музику, займатися будь-яким видом творчості.

Що потрібно робити для розвитку розуму і мислення

Сите життя хом’ячка, де передбачена і позбавлена небезпечних граней будь-яка дрібниця, де понад усе комфорт і безпеку, робить з людей безініціативних обивателів. Вони воліють використовувати чийсь досвід, чиїсь знання, чийсь світогляд. Здатність генерувати власні ідеї і робити своє життя цікавішим, багатше, красивіше – це мінімум, що може дати регулярна тренування свого розуму і мислення. Ну, а максимум обмежений лише фантазією, тому що тренованому мозку під силу вирішувати завдання світового масштабу, і хто знає, які можливості відкриються людині, яка навчиться мислити неординарно і сміливо.

Найкраще стимулює мозок те, що незвично і ново. Вище наведені спеціальні способи тренування, які людина зазвичай не робить. А ось що він може робити навіть без нагадування, щоб не дати своєму розуму заіржавіти? Це те, що багато людей займаються кожен день, однак не замислюються про ефект таких звичайних дій.

 1. Читання. Основа, базис рухомого інтелекту. В ідеалі людина повинна починати читати в дитинстві і продовжувати все життя, але якщо любов до книг прокинулася зовсім недавно, ніколи не пізно почати. Тільки читати треба не однотипні жіночо-детективні романи, хоча в історичних творах такого роду дійсно можна почерпнути багато цікавого. Найкраще читати вітчизняну і зарубіжну класику, філософські праці, навчальну літературу, пізнавальні журнали, наукові статті. Крім того, що читання прекрасно розвиває різні види мислення, стимулює уяву, воно ще й формує культуру мови і правопису.
 2. Навчання. Вчитися ніколи не пізно. Звичайно, в сорок років на вивчення іноземної мови піде набагато більше часу, ніж пішло б у п’ятнадцять, проте тоді в голові панували зовсім інші інтереси. Тому потрібно знайти той напрямок, до якого лежить душа, оскільки вивчати те, що нецікаво – нудно і малопродуктивне. Це може бути гра на біржі, живопис або музика, танці або курси флористів. Люди, які не соромляться визнавати, як мало вони знають і прагнуть завжди пізнавати і вчитися чомусь новому, володіють живим розумом, легким і товариською вдачею, прекрасною пам’яттю.
 3. Гра. Не треба думати, що настільні або комп’ютерні ігри – доля обмеженою молоді. Сучасні ігри володіють високим навчальним ефектом, вони моделюють різні критичні ситуації, яких люди навмисно уникають в житті. Зате в грі все ” понарошку”, тому людина може собі дозволити приймати ризикові рішення і взагалі дає простір свого розуму. Настільні ігри, такі як шахи, шашки, «монополія», «ерудит», «актівіті» здатні завантажити мозок нестандартними завданнями і тим самим стимулювати розум і мислення.
 4. Спорт. Сидяча життя, що тягне за собою ризик повноти і ожиріння, аж ніяк не сприяє розвитку інтелекту. Необхідно регулярно давати своєму тілу якісь фізичні навантаження, нехай це буде навіть ходьба – найбільш доступне для городянина вправу.

Постійно тренувати свій розум, завантажуючи його незнайомій інформацією, не менш важливо, ніж стежити за тілесним здоров’ям. Розвинений розум і гнучке мислення тісно пов’язані з креативністю і здатністю знаходити цікаві і нетривіальні рішення самих різних задач, з хорошою пам’яттю і адекватним самосприйняттям. Думає і аналізує людина здатна змінити своє життя і розцвітити її веселкою можливостей. Так, мабуть, варто витратити трохи часу кожен день, щоб самому впливати на своє життя. Тим більше, що тренування мозку – процес захоплюючий, життєво важливий і перспективний.