Що означає зелений колір в психології / Психологія

Що означає зелений колір в психології

Багато людей намагаються зрозуміти, що означає зелений колір в психології, і яким типом характеру він відповідає. Дослідження виявили, що протягом життя людина, що має певне світовідчуття і темперамент, воліє конкретний відтінок панелі і байдужий до інших. Причому вибір кольору не залежить від соціального стану, статі або раси: він лише відображає характерні риси особистості і її душевний стан.

Перевагу зеленого тону у виборі одягу, дизайн інтер’єру, предметів побуту може багато розповісти психологів. Значення має і насиченість кольору: трактування вибору світлого і темного відтінків істотно розрізняється. Про нюанси підсвідомості і емоційному складі може розповісти спеціальний тест, розроблений швейцарцем Максом Люшером. Застосування його методики вимагає спеціальної психологічної підготовки. Перевірити ж результат на собі можна, використовуючи полегшений варіант тесту.

Зелений колір: вплив на психологічний стан

Колір впливає на емоційний стан, працездатність і, певною мірою, на апетит. За деякими даними, він навіть може скорегувати фізичні недуги: душевний підйом направляє сили організму в русло одужання.

Зелений відтінок традиційно асоціюється з збудженої природою, оновленням життя. Він дарує живлющі сили і приносить надію на майбутнє. Ніжно-салатовий тон надає, на думку фізіологів, заспокійливу дію, розслабляючи нервову систему. Він здатний знизити больові відчуття і зменшити почуття страху: дана властивість відтінку використовується в медичних установах. За даними досліджень, перебування в просторі, де переважають блакитні тони, викликає зниження тиску, знімає спазми судин головного мозку. Фарби трав’яного газону сприятливо впливають на зір, зменшуючи напругу стомлених очей.

Спокійні зеленуваті тони можуть зменшувати апетит. Любителям поїсти і тим, хто бажає схуднути, дієтологи рекомендують використовувати посуд відтінку хвої, а інтер’єр кухні оформити в фісташкових тонах. Салатові відтінки в сервіровці столу також сприяють притуплення почуття голоду: невелика порція наситить організм, не накинувши його зайвими калоріями.

Здатність зелених тонів розслабляти використовується при створенні дизайну спальні. Шпалери салатового кольору, смарагдовий килим, покривало з візерунком із розпускаються листя знімуть напругу після трудового дня і швидко огорнуть солодкою дрімотою. Оптимального кольорового балансу можна досягти, якщо використовувати поєднання зеленого з білим, разом вони будуть виглядати свіжо і гармонійно.

Психологічний тест Люшера: вибір зеленого

Дослідження Люшера, засновані на численних експериментах, дозволили зрозуміти, що означає зелений колір в психології, і як слід інтерпретувати емоційний стан людини, що віддає перевагу даний відтінок. Колірний тест досить інформативний для визначення різних аспектів душевного стану, схильність до неврозів, характером порушень.

Для його проведення використовуються спеціальні таблиці, в які слід заносити основні тони палітри. У першу графу записується колір, бажаний випробуваним, далі зазначаються інші. В середині таблиці виявляються індиферентні тони, після них вказуються ті, які викликають неприйняття.

Якщо на перших позиціях тесту виявляється зелений колір, то це символізує бажання самоствердитися, підвищити впевненість у своїх силах. Необхідність визнання, прагнення керувати, прояв своєї зверхності – якості тих, хто обирає даний відтінок. Особистості, інтуїтивно вибирають зелений серед інших фарб палітри, хочуть подобатися оточуючим, викликати захоплення справами і вчинками. У спробах самоствердитися даний психологічний тип готовий долати опір, активно рухаючись до мети з чималою часткою імпульсивності.

В залежності від колірної насиченості змінюється інтерпретація результатів. Чим яскравіше виражений темно-синій компонент, тим більш жорстким і холодним він сприймається психологічно. Натури, вибирають даний відтінок, близький до смарагдового, характеризуються твердістю своїх принципів, здатністю протистояти спокусам. Схильність до самоти, деякого самозамилування, часом явний егоцентризм простежуються в їх психологічному портреті.

Особи, які віддають перевагу яскравий зелений з домішкою жовтого – досить впевнені в собі. У них простежується наполегливість у досягненні мети, але без перенапруги. Вони певною мірою консервативні, в міру амбітні.

Тест Люшера інформативний для психологічної оцінки особистості в період проведеного лікування нервових захворювань. Саме ставлення до зеленого кольору, виражає саморегуляцію, сприйняття себе і самооцінку, є досить показовим і служить для виявлення психологічного стану. Якщо пацієнт тривалий час віддає перевагу синьо-зелених відтінків, то це свідчить про надмірне перевантаження. Як тільки досліджуваний починає відхиляти цей колір, вважаючи його вкрай неприємним, можна говорити про появу виснаженні нервової системи. Знесилений пацієнт інтуїтивно уникає тонів, що символізують бажання бути лідером. На етапі одужання він знову переймається симпатією до зеленого, визначаючи цей колір на верхніх рядках тестовій таблиці.

Таким чином, перевагу певного кольору дозволяє зрозуміти психологічні особливості особистості та виявити емоційний стан на певному проміжку часу.