Розтяжки на шкірі: причини виникнення, методи усунення

Розтяжки на шкіріРозтяжки на шкірі не представляють загрози для здоров’я жінки, але доставляють їй незручності в естетичному плані. Жінка соромиться носити відкритий одяг, засмагати на пляжі. Все це приносить дискомфорт в її життя. І жінка починає замислюватися, чи є способи лікування цього косметичного дефекту. Постараємося розібратися, що ж таке розтяжки на шкірі і як від них позбутися.

Що таке розтяжки?

Міцність і пружність шкіри людини забезпечують колагенові волокна, які утворюють сітку на другому рівні шкіри, тобто дермі. Там же знаходяться еластинові волокна, що відповідають за еластичність і тонус. На відміну від волокон колагену, волокна еластину розташовуються у визначених напрямках. Вони не переплітаються між собою і не можуть відновлюватися після розриву.

Обидва види волокон можуть виконувати свої функції, завдяки регулярному оновленню в них білків еластину і колагену. Процес оновлення контролюють клітини-фібробласти, які розташовуються в міжклітинному гелевидний речовині.

В силу багатьох причин оновлення волокон може порушитися, в результаті чого вони не виконують свої функції слабшають, розтягуються і розриваються. З-за цього відбувається розрив спочатку дерми, а потім епідермісу (верхнього шару шкіри). Місця такого розриву й називаються розтяжками на шкірі або стриями.

Такі пошкодження заростають сполучною тканиною, яка складається з еластину і колагену, але не у формі волокон, а у формі однорідної рубцевої маси. Протягом перших 6-8 місяців сполучна тканина ще містить кровоносні судини, завдяки чому її забарвлення залишається досить яскравою. Згодом судини відмирають і стрії перетворюються у світлі смужки. З-за того, що стрії складаються із сполучної тканини, у них відсутній пігмент меланін, який надає колір шкіри. Тому розтяжки виділяються на засмаглому тілі ще більше.

Причини розтяжок на шкірі

Існує безліч причин появи розтяжок на шкірі. Вони можуть виникнути як у молодому віці, так і в старшому, у худенької дівчини і повної жінки. Розглянемо основні причини розтяжок на шкірі:

  • Порушення гормонального фону. Однією з причин появи стрий є посилена секреція гормону кори надниркових залоз – кортизолу. Цим пояснюється виникнення розтяжок, наприклад у зовсім молоденьких дівчат. Також помітно збільшується кількість розтяжок у жінок в період менопаузи.
  • Деякі захворювання (синдром Іценко-Кушинга, ендокринні хвороби). У таких випадках розтяжки можуть з’явитися на досить великій поверхні тіла.
  • Вагітність та період годування груддю. У цей час, крім змін роботи ендокринної системи, у жінки відбувається фізіологічне збільшення розмірів живота, грудей, стегон. Завдяки таким змінам значно збільшується ризик виникнення розтяжок.
  • Різкі розтягування шкіри. Це основна причина розтяжок на шкірі, яка має механічний характер. Фактором, який провокує її поява, є погіршення пружності і еластичності шкіри. Різке розтягнення шкіри відбувається при швидкому наборі ваги або у разі, коли слабо фізично підготовлена людина раптом починає активно займатися спортом. Навіть лише один рух (різко сісти або встати) може призвести до микроразрыву волокон, а потім до появи розтяжок.
  • Неписьменний або недостатній догляд за шкірою. У багатьох жінок шкіра тіла суха, чутлива. Тому так важливо правильно за нею доглядати. Не можна занадто часто користуватися скрабами для тіла, які стоншують шкіру. Рекомендується кожен раз після душу наносити на тіло живильні, зволожуючі креми, молочко.
  • Незбалансований раціон харчування. Для хорошого стану шкіри необхідно, щоб організм отримував достатню кількість білків, вітамінів. Особливо важливі вітаміни А, Е, D. Крім того, не потрібно забувати про правильний питний режим – близько 1,5 літрів чистої негазованої води в добу. Недолік рідини в організмі сприяє зменшенню еластичності шкіри.

Розтяжки на шкірі: як від них позбутися

Розтяжки на шкірі як від них позбутисяФахівці стверджують, що розтяжки на шкірі легше попередити, чим позбутися від них.

Ефективне лікування розтяжок на шкірі можливо тільки поки вони ще свіжі, не пізніше, ніж протягом року після їх появи. Для цього застосовують спеціальні креми (гелі), що містять у своєму складі третиноїн. Ця речовина належить до групи ретиноїдів, має структуру, схожу з вітаміном А. Воно стимулює активне ділення клітин епідермісу, збільшує кількість молекул, які відповідають за утримання вологи в шкірі і число волокон еластину. Креми, що містять третиноїн, можна придбати в аптеці за рецептом лікаря.

Також для позбавлення від свіжих розтяжок успішно застосовують водоростеві обгортання (таласотерапія). При цьому курс лікування обгортаннями становить 6-12 процедур.

Від застарілих стрий повністю позбутися неможливо. Але можна значно зменшити їх прояви. Краще всього для цього пройти комплексний курс, що поєднує різні методики.

До основних методів лікування розтяжок на шкірі належать хімічний і лазерний пілінг, пластична хірургія.

Під час проведення хімічного пілінгу на рубці шкіри наносять сильні кислоти, які спалюють епідерміс. В результаті цього, активізується вироблення власного колагену шкіри. Найбільш ефективно застосування фенолових кислот. Крім того, використовують трихлороцтову, альфа-гідрокси-кислоти. Хімічний пілінг є досить складною процедурою, яку може проводити кваліфікований фахівець.

Лазерний пілінг повинен проводитися в умовах стаціонару під наркозом. В ході його проведення доктор пошарово випалює рубці, обробляючи їх лазерним пучком.

Найбільш ефективним методом лікування розтяжок на шкірі є пластична хірургія, хоча вона використовується зазвичай при пластиці живота. Під час операції надлишок шкіри черевної стінки січуть разом з розтяжками.

Всі перераховані вище методи позбавлення від розтяжок мають багато протипоказань.