Психологічні особливості старшокласників

Психологічні особливості старшокласниківУ віці 15-18 років в психіці підлітків відбуваються кардинальні зміни. Вчорашні діти вже відчувають, що вони ступили на поріг самостійного дорослого життя і, з одного боку, це їх тішить, але, з іншого, провокує сильний стрес та переосмислення власного внутрішнього світу. В залежності від виховання та особистісних рис характеру підлітків, психологічні особливості старшокласників можуть проявлятися абсолютно протилежно.

Психологічні особливості старшокласників і вибір майбутньої професії

До закінчення випускного класу підліток повинен визначитися з вибором майбутньої професії. Можливо, цей вибір є найважливішим для його подальшого життя. У віці, коли відбувається кардинальна переоцінка цінностей, досить просто помилитися. Багато підлітки, вибираючи майбутню спеціальність, керуються своїми дитячими мріями. Інші воліють надходити в той ВУЗ, куди простіше всього здати іспит. Крім цього, в перехідному віці діти приділяють велике значення «престижність» професії. На цьому періоді вибір старшокласника повинен бути зменшений дорослими. Необхідно, щоб підліток розумів, наскільки важливо для людини володіти тією професією, в якій він зможе проявити себе і, при цьому, забезпечити свою сім’ю.

Популярні тести на профорієнтацію дають лише поверхневе уявлення про своїх природних задатках. Проте, для вибору по-справжньому вдалим професії, необхідно, щоб підліток відчував до неї інтерес. Багато батьків вважають за краще це питання вирішувати самостійно, але психологічні особливості старшокласників настільки суперечливі, що багато підлітки сприймають всі поради в багнети.

Психологічні особливості старшокласників і закоханість

Випускні класи – це період, коли колишні хлопчики і дівчатка бачать один в одному представників протилежних статей. У цьому віці важливі перші романтичні зустрічі і відносини. Оскільки підліток тільки знайомиться з новими для себе почуттями, перші закоханості рідко закінчуються серйозними стосунками, проте вони закладають платформу для всього подальшого життя. Батьки ні в якому разі не повинні забороняти молодим людям зустрічатися один з одним, навпаки, в цей період підліток потребує довірчих відносинах. Батьки повинні спочатку зайняти дружню позицію, оскільки без їх стороннього участі молода людина буде керуватися тільки своїми почуттями, які не завжди призводять до правильним рішенням.

Підлітки-інтроверти можуть, навпаки, закритися в собі і заперечувати будь-який прояв почуттів до протилежної статі. У цьому випадку, підліток зіткнувся зі своїми внутрішніми комплексами, які він не може самостійно подолати. Як правило, дитяча та підліткова замкнутість є наслідком занадто суворого виховання або значних проблем у родині. У цій ситуації хтось з дорослих має взяти на себе роль вчителя, пояснивши і показавши на своєму прикладі, що спілкування з оточуючими людьми – це необхідна складова людського життя.

Психологічні особливості старшокласників в сім’ї

Психологічні особливості старшокласників у чому проявляються в сім’ї, особливо, у відношенні до батьків. Дитина вже розуміє, що зовсім скоро він почне самостійне життя. Ті підлітки, які за своє коротке життя вже встигли зіткнутися з неприємностями і розчаруваннями, розуміють, що разом з дорослим життям прийде і величезна відповідальність. Багато хто починає з більшою серйозністю прислухатися до порад батьків. Однак багато підлітки діють за принципом критичного реалізму. Рідкісні діти хочуть прожити таке ж життя, як і їх батьки. Щоб не повторити батьківських помилок, в уявленні підлітків, необхідно діяти від зворотного, тобто всі поради батьків сприймаються з точністю до навпаки.

Нове сприйняття себе – психологічна особливість старшокласників

У цьому віці відбуваються стрімкі фізіологічні зміни – хлопчики непомітно виростають, а дівчатка набувають жіночну фігуру. Ці фізіологічні зміни впливають на психологічні особливості старшокласників. Вони ніби підтверджують, що дитинство пішло в безвозвратность, провокуючи внутрішній стрес. Саме тому для підліткового віку характерне різке зміна світогляду.