Принципи здорового харчування / Правильне харчування

Принципи здорового харчування

Принципи здорового харчування – ця тема залишається актуальною у всі часи і активно обговорюється як професіоналами в цій галузі, так і звичайними людьми. Можна прочитати безліч статей і матеріалів, вивчити рекомендації по харчуванню різних шкіл, авторів і навіть організацій, таких як Всесвітня організація охорони здоров’я та Національного науково-дослідного ракового центру Японії, і зрозуміти, що однозначних рекомендацій немає і не буде. Загальні принципи та ідеологія усіх джерел збігаються, але в деяких випадках є суттєві розбіжності, пов’язані з вживанням конкретних продуктів.

З нашої точки зору, людина протягом всього свого життя може спробувати харчуватися у відповідності з тими принципами, які він приймає в даний момент життя. Причому вони можуть змінюватися в залежності від віку, способу життя, звичок, території проживання та інших факторів. Методом проб і помилок він виробляє корисні (або не дуже ) звички харчування, яких дотримується тривалий час, а іноді – і все життя.

Причому з народження дитина приймає їжу у відповідності з принципами харчування, що склалися в сім’ї. У підлітковому віці людина в основному харчуються фаст-фудом і віддає перевагу «шкідливих» продуктів і напоїв. І тільки в зрілому віці приходить усвідомлення того, що та як він їсть. Недарма відомий пропагандист здорового способу життя Пол Брегг сказав: «Ми те, що ми їмо».

Основні принципи здорового харчування

З нашої точки зору можна виділити наступні основні принципи здорового харчування:

  1. Ставитися до процесу їжі, як основного процесу життєдіяльності людини. Не їсти на ходу, не обмежуватися перекусами, жувати не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу. По можливості приймати їжу не 2-3 рази на день, а частіше (4-6 разів на день) за умови зменшення порцій їжі. Для позитивного візуального сприйняття невеликої порції їсти з маленьких тарілок. Не переїдати! Вставати з-за столу з відчуттям легкого голоду.
  2. Не забувати про воду. Зробити щоденним ритуалом пиття чистої води. Випивати в день 1,5-2 літра води, невеликими порціями протягом дня. Після пробудження обов’язково випивати склянку води, а потім приступати до ранкових занять і водним процедурам.
  3. Намагатися їсти свіжоприготовлену їжу і не готувати її про запас. Звичайно, цей принцип не так просто реалізувати в повсякденному житті, але його можна максимально дотримуватися. Не є смажені продукти, намагатися вживати тушковані, запечені в духовці або на грилі або варені страви. Зараз модно і зручно для господинь готувати на скороварках, пароварці і мультиварках (виключаючи режим смаження), які дозволяють готувати корисну їжу.
  4. Обмежити, а потім поступово відмовитися від вживання в їжу жирів, масла тваринного походження, продуктів з різного роду добавками, підсилювачами смаку, консервантами, жирного м’яса, субпродуктів, молока і молочних продуктів підвищеної жирності, твердих сирів, тортів і тістечок, газованих цукровмісних напоїв, міцного чаю і кави, міцні спиртні напої, консерви будь-якого виду, здобні борошняні вироби.
  5. Збільшити споживання овочів і фруктів, бажано різного кольору, комбінуючи їх в стравах; обов’язково вживати морську рибу, морепродукти, бобові. Звести до мінімуму, але не виключати вживання: каш (віддавати перевагу зерновим з необробленого і неочищеного зерна; хліба з житнього борошна і висівок; сала (корисно в малих кількостях як джерело поликислот); нежирних молока і молочних продуктів.
  6. При необхідності вживання алкоголю віддавати перевагу сухому вину (до 50-100 грамів на добу). Хоча французи і жителі Кавказу вживають таке вино в набагато більших кількостях і не вважають це порушенням здорового харчування. Але це питання вже відноситься до особливостей національних систем живлення. Ні в якому разі не поєднувати вживання алкоголю з прийомом лікарських засобів.

Принципи здорового, дієтичного та інших систем живлення

Можна відзначити, що перераховані вище принципи здорового харчування прийнятні і для інших систем живлення, яких дотримується людство. Найбільшого поширення набула така система харчування як вегетаріанство, в основу якої ліг відмова від вживання продуктів і жирів тваринного походження (м’яса, птиці, риби та деяких морепродуктів). Причому прихильники вегетаріанства вважають за краще говорити не про систему харчування як такої, а про життєвої філософії. Серед вегетаріанців виділяють такі напрямки як веганство (прийом їжі тільки рослинного походження, відмова від молочних продуктів та яєць), сироїдіння (відмова від прийому їжі, що зазнала будь-якій кулінарній обробці) та інші, пов’язані з відмовою від конкретних продуктів.

При деяких хворобах сучасна медицина поряд з лікарськими препаратами пропонує дієтичні системи живлення, склад яких залежить від діагнозу людини. Увійшли в моду системи живлення, спрямовані на зменшення ваги, звані дієтами, в основному містять обмежений перелік дозволених продуктів і можуть завдати серйозної шкоди здоров’ю.

Будь-яка людина, що дотримується певних принципів харчування повинен розуміти, що його вибір безпосередньо пов’язаний зі станом його здоров’я. Приймаючи рішення про зміну своєї системи живлення, треба насамперед порадитися з лікарем, щоб замість користі не завдати шкоди своєму здоров’ю.