Правила хорошої поведінки

Правила гарної поведінки

Щоб вважатися по-справжньому вихованою людиною, так і просто для успішного спілкування з людьми, необхідно знати правила гарної поведінки. Це аксіома. Але в чому ж вони полягають? І з якого віку їх потрібно вивчати?

Усім доводилося чути, як батьки одергивают свого малюка гнівними фразами за яку-небудь помилку. Але чому діти не вміють себе вести? Відповідь проста. Їх просто не навчили батьки. Малюки копіюють те, що бачать і чують, саме тому їх треба вчити на власному прикладі.

Деякі батьки вважають, що тому, як правильно себе вести, дітей навчать вихователі та педагоги. Так, вони навчать, але, якщо малюк, приходячи з дитячого садка або школи буде чути і бачити дещо абсолютно протилежне тому, що нав’язували йому викладачами, ви не досягнете успіху.

Тому, почніть з себе. Дитина не повинна чути від вас ніяких лайок, а якомога більше ввічливих слів та зворотів. Під час сімейних трапез, намагайтеся дотримуватися елементарних правил етикету, і так далі.

Основні правила поведінки

Ваші манери і зовнішній вигляд повинні відповідати обстановці. У громадських місцях, намагайтеся нікого не штовхати, і на наступати людям на ноги. Якщо ж це сталося, негайно вибачтеся за свою незручність, застосовуючи поширені ввічливі обертів.

Вважається непристойним показувати на людину пальцем, пильно придивлятися до незнайомих людей, і довго проводжав їх поглядом, весь час обертаючись. Особливо це стосується чоловіків, які мають звичку вдивлятися в проходять дам.

Вам неприємно бачити тротуари, посипані недопалками та обгортками від цукерок-морозива-чіпсів? Отже, ніколи не робіть цього, і привчайте свою дитину викидати фантики в урну.

Ніколи прилюдно не поправляйте одяг, як власну, так і малюка. Виняток може становити лише головний убір або шарф. А ось заправляти сорочку, застібати штани і зав’язувати шнурки краще в туалеті, або відійшовши в сторону.

Прогулюючись, намагайтеся не займати весь тротуар, крім вас на вулиці знаходяться інші люди, які можуть поспішати, а ви їм заважаєте. Якщо ви зустріли знайомого, для бурхливої і тривалої бесіди логічніше відійти в сторону або провести її в кафе.

Завжди пропускайте вперед дам і літніх людей, а при виході з транспорту, чоловік повинен допомогти вийти жінці, подавши їй руку.

Правила поведінки за столом

Дотримуватися правила гарної поведінки треба не тільки в ресторанах та кафе, але і при щоденної домашньої трапези.

За столом ні в якому разі не можна высмаркиваться, свербіти і позіхати. По-перше, це виглядає дуже негарно, по-друге, ваші співтрапезники можуть прийняти це як неповагу до них.

Неприпустимо колупатися в зубах і облизувати пальці. Так що, якщо вам дійсно заважають залишки їжі, візьміть зубочистку і вийдіть в туалет, попередньо повідомивши інших, що ви ненадовго їх покинете. Якщо ваші руки забруднені соусом або жиром, їх витирають лише серветкою, а ніяк не вилизують.

Важливо і знання того, як правильно користуватися столовими приладами. Якщо ви обідаєте вдома, то це будуть ніж, вилка і ложка, а ось в ресторанах буде сервірований стіл додаткової виделкою і ножем для риби, вилочкою для фруктів і ложкою для десерту.

Найлегший спосіб вибрати потрібний прилад – це просто брати їх по порядку, починаючи з тих, які лежать далі від тарілки. З кожним наступним стравою, приносимым офіціантом, ви будете брати нові.

В кафе чи ресторані не слід пов’язувати серветку на шию, навіть ризикуючи забруднити наряд. Її кладуть на коліна. Виняток – маленька дитина, який дійсно може сильно забруднитися.

Правила поведінки в суспільстві

Не слід з’являтися в суспільстві, якщо ви застуджені. Мало того, що ви ризикуєте заразити інших, прилюдне чхання, кашель і высмаркивание суперечить правилам гарного тону. Але, якщо такий вихід в світ просто необхідний, намагайтеся робити це більш непомітно, причому, прикриваючи обличчя хусткою, природно, ідеально чистим. Також неприпустимо робити зауваження іншим людям, які кашляють або чхають.

Взагалі, будь-які зауваження, зроблені вами з приводу зовнішнього вигляду чи поведінки іншої людини, не вважаються хорошим тоном. Виняток становлять лише ваші друзі. Так само не можна робити зауваження або обсмикувати дітей, у присутності їх батьків. Та й на власну дитину кричати при сторонніх не слід. Це говорить не тільки про його, але й про вашу невихованість.

Спілкуючись з людьми, особливо з тими, яких ви мало знаєте, намагайтеся не підходити надто близько. Оптимальна відстань для розмови має становити довжину руки. Не варто панібратськи поплескувати незнайомої людини по спині, обіймати його і цілувати. Так ви можете вести себе лише з дуже близькими знайомими, та й то в тих місцях, де ви будете правильно зрозумілі – на дружніх вечірках, у клубах, на дискотеках.

Щоб у театрі пройти на своє місце, обов’язково робіть це, повернувшись обличчям до глядачів людям, які повинні встати, щоб дати вам пройти. Під час вистави або кіносеансу концертного дійства, негарно і неввічливо розмовляти по телефону, або голосно обговорювати події, що відбуваються на сцені чи на екрані.

Так, і не забудьте про охайний зовнішній вигляд, відповідний сезону і місця, куди ви прийшли.