Міома матки: причини, симптоми і лікування

Міома матки: причини, симптоми і лікування

З метою профілактики сходила на УЗД малого тазу, і лікар в діагностичному кабінеті вимовила діагноз – міома матки: причини, симптоми і лікування цієї хвороби лікар не стала розповідати, відправивши до гінеколога. Як-то все це несподівано, враховуючи той факт, що до цього скоєно нічого не турбувало.

Що це за проблема – міома?

Пухлина, що росте з м’язової тканини, називається міомою. Зокрема, матка – це практично повністю складається з гладкої мускулатури орган, і саме для матки характерний цей вид новоутворення. Не слід боятися цієї гінекологічної проблеми, тому що в більшості випадків пухлина доброякісна і повільно зростає, проте якщо виникають ускладнення, то потрібне оперативне лікування. Основна причина виникнення міоми – гормональні зміни в організмі жінки, коли порушується баланс статевих гормонів з переважанням естрогенів. Найчастіше міома матки виникає у жінок після 30-35 років. Необхідність спостереження та лікування є дуже актуальними для менструюють жінок, і, відповідно, з приходом менопаузи значимість хвороби істотно знижується.

Які симптоми характерні для міоми

У чому прояви хвороби залежать від місця в матці, де ростуть доброякісні вузли. Це легко зможе побачити лікар ультразвукової діагностики. В залежності від локалізації міома може бути:

1. Интрамуральная

Миоматозный вузол, розташований в товщі м’язової тканини органу, є найбільш частим варіантом пухлиноподібного освіти. Найчастіше цей варіант міоми практично ніяк не проявляється, особливо якщо вузли мають невеликий розмір. Коли вузли збільшуються, змінюючи загальний розмір матки, то можуть з’явитися симптоми.

2. Субсерозная

Вузол, що знаходиться на зовнішній поверхні матки або зростаючий назовні у бік черевної порожнини, стає субсерозной міомою матки. Як правило, судини, що постачають такі вузли, що знаходяться в тонкій ніжці, що може проявитися вираженими симптомами.

3. Субмукозная

Якщо миоматозный вузол росте всередину матки, то такий вид пухлини називається субмукозным або підслизовим. Це теж досить сильно впливає на симптоматику хвороби.

До основних симптомів, що виникають при різних локалізаціях вузлів, відносяться:

-зміна менструацій, які стають нерегулярними, рясними і тривалими;

-болі різного характеру, які варіюються від не виражених тупих до гострих і яскраво проявляються;

-проблеми, що виникають при сечовипусканні і дефекації, які проявляються у вигляді частих і неефективних позивів до спорожнення сечового міхура і запорів;

-ускладнення при вагітності або безпліддя.

Для субмукозной міоми характерні рясні і безсистемні кровотечі з матки. Субсерозная міома найчастіше проявляється сильними болями в животі, особливо коли з-за перекрута ніжки вузла порушується кровотік в судинах. Интрамуральная міома може стати причиною рясної менструальної крововтрати і больових відчуттів, пов’язаних з менструацією. Перешеечный вузол стане причиною сильних і постійних у нижніх відділах живота. Для міоми матки будь-якої локалізації типовим ускладненням стає анемія, яка виникає за рахунок регулярної крововтрати при рясних менструаціях.

Як лікувати міому матки

Діагноз вже поставлений – міома матки: причини, симптоми і лікування добре відомі будь-якого лікаря-гінеколога, тому слід довіритися лікарю і починати лікувальні заходи. Зазвичай лікування теж багато в чому залежить від того, яких розмірів вузли і де вони знаходяться?

1. Лікування без операції
Якщо вузли маленькі, розташовані интрамурально і немає рясних місячних, то цілком допустимо використовувати консервативні методи лікування. Зокрема, можна використовувати лікарські засоби, з допомогою яких можна зберегти матку для жінки, що бажає народити дитину. Або істотно знизити крововтрату і забезпечити лікування анемії. Як правило, використовуються гормональні препарати. Схему медикаментозного лікування зможе призначити лікар-гінеколог.

2. Ендоскопічні операції
Коли вузол росте всередину матки, можна використовувати гістероскопію. Це метод візуального огляду порожнини за допомогою оптичної апаратури. При цій маніпуляції можна видалити субмукозный вузол, зберігши при цьому матку. При наявності субсерозного миоматозного вузла видалити його можна під час проведення лапароскопії, коли через передню черевну стінку вводиться оптика і під візуальним контролем проводиться операція.

3. Хірургічна операція
Операція по видаленню матки проводиться в тих випадках, коли на матці багато вузлів великого розміру, які швидко ростуть, при перешеечной міомі матки, при порушенні функціонування сусідніх органів через здавлення вузлами, що виходять з матки.

Пухлиноподібні утворення, пов’язані з маткою, можуть створити суттєві проблеми для жінки, особливо при наявності бажання виносити і народити малюка. Своєчасно виявлена интрамуральная або субсерозная міома матки при малих розмірах і відсутності вираженої крововтрати в менструацію добре лікується. При субмукозной міомі потрібно ендоскопічна операція. У кожному конкретному випадку лікар запропонує варіанти лікування, завдяки яким можна буде або позбутися хвороби, або загальмувати ріст вузлів, або створити умови для виношування плоду та дітонародження.