Важливо

Мігрень і головний біль

Мігрень і головний біль

Багато хто з нас вважають, що мігрень і головний біль – одне і те ж, але це не так. Звичайна головний біль є вторинною, тобто це симптом, яким супроводжується те або інше захворювання. Мігрень – це первинна головний біль, що з’являється внаслідок змін у судинній системі.

Головний біль

Нею страждають мільйони людей по всьому світу, хоча вона у жінок виникає частіше, ніж у чоловіків. Виражається або слабким больовим синдромом або нестерпним болем, іноді виникає навіть у абсолютно здорових людей з-за зміни атмосферного тиску, інших погодний умов або магнітних бур. У деяких випадках біль проходить сама, без застосування медикаментів, але зазвичай її полегшують або повністю усувають знеболюючі препарати.

Найчастіше голова болить через підвищення або зниження внутрішньочерепного тиску, ними схильні люди, особливо жінки, з вагою вище норми. Зазвичай біль відчувається в області лоба, потилиці, скронях. Провокувати її можуть і стреси, недосипання, втома, погода.

Можливо, що причина болю – внутрішньочерепна гематома або пухлина головного мозку. Якщо болі сильні і з’являються досить часто необхідно медичне обстеження, особливо, якщо вони супроводжуються сонливістю, підвищеною стомлюваністю, частими запамороченнями з порушенням зору і блювотою.

«Хортонівський» біль зазвичай зустрічається у чоловіків, що проявляється сильними нападами з пульсацією в області очниць або чола, найчастіше починається у визначений час доби.

Біль «напруги», коли причиною її може бути розумова або емоційна втома, перенапруження м’язів шиї. Часто виникає на тлі прихованої депресії.

Наслідки колись перенесеного струсу мозку також можуть виявлятися головними болями, навіть протягом декількох років після травми. При цьому хворий роздратований, тривожний, у нього може паморочитися голова, що викликає ще більше хвилювання і страх.

Шийна біль виникає в області шиї і потиличної області внаслідок остеохондрозу шийного відділу хребта, перевтоми. З’являється нудота та запаморочення.

Майже всі ці види головних болів знімаються анальгетиками і спазмолітиками, але у випадку, коли голова болить часто й інтенсивно, слід провести обстеження у лікаря-невропатолога, що допоможе вчасно діагностувати серйозні захворювання і почати лікування.

Мігрень

Особливістю, якою відрізняється мігрень і головний біль, є сильне хворобливе відчуття в одній стороні голови, зазвичай однією і тією ж. З’являється вона з певною періодичністю, частіше у жінок. Анальгетики не приносять полегшення. Біль інтенсивна, триває від чотирьох годин до трьох днів, супроводжується нудотою і навіть блювотою, світлобоязню, непереносимістю сильних запахів і гучних звуків. Стала відома мігрень у 3-му тисячолітті до нашої ери, згодом вона була названа гемікранією, від грецьких слів, що позначають «половину черепа».

Страждає цим захворюванням приблизно 15% населення Землі, в більшості випадків вона носить генетичну схильність і передається у спадок. Зазвичай нею хворіють найбільш працездатні верстви населення – від 18 до 45 років, а після 50 років вона практично не зустрічається.

Напад починається з-за того, що стінки внутрішньочерепних судин раптово і значно розширюються, активуючи больові рецептори, тому з’являється біль. Розширюються скроневі артерії; нерви, розташовані в безпосередній близькості, починають натягатися і виділяти певні речовини, під дією яких судини натягаються ще сильніше. Отже, біль продовжує посилюватися.

Мігрень буває двох видів:

– Класична (з аурою), зустрічається в 20% випадків.

– Проста.

Класична мігрень характеризується певними провісниками, або ознаками, що виникають приблизно за годину до самого нападу. Вони можуть відрізнятися і виявлятися з різною інтенсивністю, але важливо їх помітити, так як прийняття ліків у цей момент може позбавити від настання приступу:

– Нудота.

– Блювання.

– Світлобоязнь.

– Непереносимість гучних звуків.

– Порушення зору – бігаючі «мушки» або вогники перед очима, поява «сліпих плям», лінії і зорові спотворення.

– Жар чи холод.

– Втрата апетиту.

– Безсоння.

– Втома.

– Сильний біль в одній частині голови, ниючий або пульсуючий.

Хвороба розвивається поступово, відзначають 5 фаз:

1. Продромальна. Перед нападом з’являється дратівливість, млявість, спрага і затримка рідини в організмі, підвищується апетит або, навпаки, їсти не хочеться, йде зміна сприйняття зорових нервів, слуху і центрів нюху. Це може тривати кілька годин.

2. Аура. Триває приблизно годину, може проявлятися по-різному, в залежності від тих відділів головного мозку, де відбуваються ці порушення.

3. Головний біль, коли болить скроню, область біля одного ока або чола з однією сторони. Може тривати кілька годин або кілька діб.

4. Закінчення болю, коли вона поступово припиняється.

5. Відновлювальна фаза, в якій хворий виснажений не тільки фізично, але і морально. Відновлюються зір, слух, підвищується апетит, сходять набряки.

Звичайна мігрень починається раптово, частіше всього з ранку, без будь-яких провісників. Обидва види мігрені можуть супроводжуватися підвищенням тиску, інсультом, ішемією, стенокардією, епілептичними припадками і запорами.

Напад може бути спровокована певними продуктами в раціоні – червоним вином, копченостями, сиром, кава і консервами; прийняттям будь-якого алкоголю; зміною погоди; стресами і порушеннями сну; фізичним перенапруженням та змінами гормонального фону.

Якщо все симптоми, що супроводжують мігрень, ви виявили у себе – необхідно звернутися до невропатолога і, провівши призначене обстеження, почати лікування. Врахуйте, що зняти напад допоможуть лише препарати, які мають у своєму складі триптаны – «Суматриптан», «Ризотриптан», «Амигренин», «Сумамигрен» та інші, про застосування яких краще проконсультуватися з лікарем. Він призначить та додаткове лікування, яке допоможе в подальшому позбавити вас від таких нападів.

Leave a Reply

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *