Китайський Новий рік 2018: коли починається і закінчується, традиції свята

Новий рік – особливе свято для всіх народів світу. Він повний історій, традицій, звичаїв і міфів. Але є в цьому святі одне спільне для всіх людей Землі – очікування магії, чудес і більш успішного року, ніж був попередній.

Коли зустрічати Жовту Земляну Собаку в 2018 році? Взагалі в Піднебесній Новий рік зустрічають двічі. Перший раз, як і вся планета – з 31 грудня на 1 січня. А дата другого непостійна, її обчислюють за сонячно-місячним китайським календарем. Він настає в молодика після повного місячного циклу, що пройшов після зимового сонцестояння.

Як правило, цей день випадає в період з 21 січня по 21 лютого. Китайський Новий рік 2018 настане у п’ятницю 16 лютого.

Подорож до витоків: три історії

Перший варіант походження свята. В Книзі історії (Шу-цзин), яка є однією з «П’ятикнижжя» Конфуція, розповідається про один із зразкових імператорів стародавнього Китаю – Шуне, який жив у XXIII столітті до н. е ..

Розповідь про його життя більше схоже на легенду, придуману. Бездітна жінка народила чудового хлопчика після того, як її чоловікові приснився уві сні Фенікс, який приніс йому рисове зернятко і змусив його з’їсти.

Життя хлопчика була не легкою. Після того, як померла його мати, що зла мачуха намагалася зжити його зі світу і подговаривала його батька, щоб той позбавився від сина. У підсумку Шунь пішов з дому. По щасливій випадковості він потрапив на службу до імператора і останній був підкорений чеснотою і мудрістю юнаки. Видав за нього заміж двох своїх дочок і в обхід власного сина, посадив на престол.

китайський новий рік 2018 дата

Коронували Шуня в перший день молодика. І в цей день на небі з’явилося відразу 10 сонць, які знаменували про те, що Шунь – обранець богів. Юй, наступний імператор, якого вибрав Шунь теж в обхід свого сина, продовжив традицію і також коронувався в перший день молодика.

з тих пір, в пам’ять про вчинені імператорів, завдяки яким Піднебесна процвітала і виходила на новий рівень розвитку, стали відзначати Новий рік, як символ нових сподівань і звершень, як у житті країни, так і в житті кожної людини.

Другий варіант походження свята. Китайці вважають, що в перший день другого молодого місяця починається весняне пробудження землі та всієї природи після зимового сну. І тому дуже символічно святкувати прихід Нового року у день початку нового циклу відродження.

Третій варіант походження свята. Цю версію можна віднести до міфів, але при цьому саме вона найбільш популярна серед сучасних китайців. Древній міф свідчить, що в морській безодні живе страховисько Нянь (Рік) і тільки один день в році, в новолуння, ця страшна тварюка виривається з глибини на землю і жере все, що попадається їй на очі: худобу, урожай і навіть людей. А діти – взагалі улюблене ласощі чудовиська.

китайський новий рік 2018 коли починається

Але одного разу, коли чудовисько постукало в двері однієї сім’ї, йому відкрив дитина в червоному одязі, і вона злякалася і втекла. Так люди зрозуміли, що його відлякує червоний колір. Саме тому так багато всього червоного у китайців в Новий рік.

А ще один випадок розповідає, що зневірена мати, коли Нянь збирався напасти на її дітей, стала голосно кричати і бити палицею по стінах. І гучний шум також налякав страховисько, і воно втекло. Після цього люди стали на кожен Новий рік заклеювати двері і вікна червоним папером і палити в печі бамбукові палички, які згораючи, видають сильний тріск.

У наші дні така традиція збереглася тільки в «глибинках» Китаю. Але навіть у сучасних великих містах будинки і вулиці прикрашають червоними сувоями і ліхтариками, відганяючи таким чином злих духів.

Ще в новорічну ніч взагалі не можна спати, треба голосно і весело святкувати, щоб зло боялося і не ввійшло в будинок. Інакше, воно весь рік буде докучати «новим господарям». Правда, замість бамбукових паличок, тепер користуються петардами та феєрверками.

Традиції Нового року в Китаї

Китайський Новий рік традиції

Підготовка до одного з найважливіших свят починається за кілька днів. Скрізь: в будинках, офісах, на вулицях, у містах, – проводять генеральне прибирання. Викидають все старе і непотрібне. Вимивають всі куточки, щоб прибрати з дому стару енергію і звільнити місце для вільної циркуляції нової життєвої енергії Ци.

Після прикрашають приміщення і так зване Світле дерево, яке у китайців замість ялинки. Над вхідними дверима вішають п’ять стрічок різних кольорів, що символізують любов, багатство, успіх, успіх у кар’єрі та щастя в родині.

Готують багатий стіл, основними стравами якого повинні стати цзяоцзи (китайські пельмені), няньгао (скибочки з рису) і солодощі. Пельмені по формі нагадують злитки золота, а тому вважаються символів багатства, як і рис. Солодощі символізують, що рік має стати «солодким» – вдалим.

Сервірують його на всю сім’ю, навіть на відсутніх, з якихось причин, її членів. А ті, хто знаходиться не вдома, намагаються обов’язково приїхати. У Китаї це сімейний свято і зустріти його в повному складі вкрай важливо.

новий рік за китайським календарем 2018

Знаючи ці традиції, роботодавці багатьох країн заздалегідь розраховують дати відпустку своїм китайським працівникам на новорічні канікули. Раніше Новий рік у Китаї відзначали місяць, але наш стрімкий час не допускає такого тривалого розслаблення, тому зараз свято триває 15 днів і закінчується Фестивалем ліхтарів.

Дарувати подарунки на Новий рік, як в європейських країнах, в Піднебесній не прийнято. Зазвичай, батьки дарують дітям певну суму в червоних конвертах («гроші щастя»), як побажання того, щоб наступний рік приніс достаток їх чадам.

Після того, як відзначили Новий рік з родиною, у наступні кілька днів прийнято ходити відзначати його в гості до друзів. Існує давня традиція обмінюватися в цей день мандаринами, вони символізують багатство. Їх обов’язково має бути парна кількість, як правило, два. Два приносять у подарунок, а потім гостинні господарі перед відходом гостей дарують їм два інших.

Далі, протягом останніх новорічних днів, гуляють усім містом. На вулицях влаштовуються ярмарки, знамениті костюмовані танці левів і драконів, і багато інших розваг.

Рік Земляного Собаки: як зустрічати і чого чекати?

свято китайський новий рік

Кожен рік у жителів Піднебесної має свого покровителя у вигляді тварини. За легендою, Будда покликав до себе на святковий бенкет різних тварин, але для того, щоб на нього потрапити, довелося їм переплисти велике озеро.

І 12 тварин, які прибули першими, були нагороджені за це. Будда подарував кожному рік.

Відштовхуючись від цього повір’я китайці вважають, що кожен рік наділений характерами і якостями того тварини, яка є його символом. А він посилюється стихіями вогню, води, землі, дерева і металу. Кожна зі стихій має свій колір: вогонь – червоний, вода – чорний і синій, земля – жовтий, дерево – бірюзовий та зелений, метал – білий.

Таким чином 2018 рік пройде під заступництвом Жовтою або Земляний Собаки. Яким буде рік Собаки? Це неоднозначне тварина, крім того, що їй властива дружелюбність, чесність, відданість, завзятість у досягненні мети, в той же час їй властива лінь і часом непередбачувану поведінку.

якого числа китайський новий рік 2018

Але враховуючи, що знак буде посилено землею, а рік не високосний, в 2018 – слід чекати стабільності, гармонії, спокою і гармонії. Експерти східного гороскопу прогнозують, що в цьому році закінчаться війни, світова економіка буде процвітати і життя багатьох людей налагодиться. Також це самий сприятливий рік для любові, відносин і весіль.

Щоб розташувати до себе Собаку, неодмінно погодуйте у цей день усіх, які зустрілися вам собачок. Зустрічайте новий рік в теплій компанії друзів і обов’язково в одязі повинен бути присутнім жовтий або коричневий колір. Враховуючи уподобання господині року, на столі повинні переважати м’ясні страви.

Китайські новорічні прикмети

  • Забратися треба до свята, потім заховати всі знаряддя прибирання в такі місця, де їх не буде видно. І ні в якому разі не робити прибирання в перші три дні Нового року. У Китаї є повір’я, що боги приходять в будинок і посипають його чарівної пилом удачі. Тому, якщо вони помітять прибиральний інвентар, можуть передумати витрачати дорогоцінну пил на ваш будинок. А також, якщо ви станете помсти і мити будинок в перші дні свята, можете вимести всю благодать, що прийшла з Новим роком.

Новий рік у китаї

  • За кілька годин до свята не стоїть нічого різати і в перший день після свята також варто уникати всіх ріжучих предметів і ні в якому разі нічого не обрізати, інакше можете відрізати удачу на весь рік.
  • Не лайтеся у святковий день, нікого не ображайте і не ображайтеся самі, щоб не привернути до себе злих духів, які зіпсують весь рік.
  • Запаліть свічки, гірлянди, ліхтарі і відкрийте вікна. Таким чином ви віджахнете від свого будинку злих духів і дозволите увійти добрим.
  • Не зустрічайте Новий рік в спальні і тим більше в ліжку, інакше покличите сім років лих і нещасть. У Китаї навіть хворі та літні люди намагаються дотримуватися цього звичаю.
  • Слово, яке почуєте від першого зустрівся людини, підкаже вам чого чекати в новому році.
  • Ті, хто захоплюються фень-шуй, вважають, що в цей день необхідно влаштувати у будинок через поріг 108 апельсин або мандарин і влаштувати їх у всі кути будинку, крім ванної та туалету. Це тризначне число особливе, приваблює успіх, багатство, здоров’я, удачу і всі блага життя. Після того, як фрукти полежать три дні, їх можна їсти, пригощати знайомих і близьких.
  • Новий рік – прекрасне свято. День, коли всі люди вірять в чари. І якими б не були прикмети і передбачення, найголовніше повірити в себе і тоді в цей, і в будь-який інший рік з вами дійсно відбудуться справжні чудеса.

Відео