Фруктоза: користь і шкода

Фруктоза: користь і шкода

В даний час все більше людей стурбовані проблемою зайвої ваги, і тому їх цікавить таке популярне речовина, як фруктоза – користь і шкода, що вона чинить на наш організм. Вважається, що для того, щоб схуднути, досить замінити шкідливий цукор на створені штучним шляхом його замінники, які мають меншу кількість калорій. Тому багато ласуни і намагаються вживати ті продукти, особливий смак яким надає таку речовину, як фруктоза. Здається, що це відмінний вихід, тому, що фруктоза солодше цукру в 1,5-2 рази, при їх однаковій калорійності, і її можна включати в усі смачні страви без шкоди для фігури. Але – не все настільки просто!

Що таке фруктоза

Вона відноситься до простих вуглеводів, як і глюкоза, які присутні в однаковій кількості в звичайному цукрі. Ще фруктоза є в багатьох фруктах, ягодах і меді. Цукор, потрапляючи в наш організм, розщеплюється на глюкозу і фруктозу. Перша з них, потрапляючи в кров, стимулює виділення інсуліну, з його допомогою енергією забезпечуються всі клітини організму. Чим більше глюкози надходить у кров, тим сильніше виробляється інсулін. У мозок надходить сигнал про те, що ми наситилися, після чого відчуття голоду зникає. Крім того, засвоєння їжі стає повільніше, а витрата енергії, навпаки, збільшується. Правда, хтось не наїдається до перших симптомів насичення, а поки смакота влазить в шлунок. Тоді, звичайно, не уникнути накопичення жирів.

У свою чергу, надходження фруктози не супроводжується виділенням інсуліну, і його кількість не підвищується. Тому вона вважається продуктом з низьким глікемічним індексом. Переробкою фруктози займається печінку, і вона перетворюється в жирні кислоти – звичайний жир. Тому її надлишки моментально відкладаються на різних частинах тіла у вигляді жирового прошарку.

Шкода фруктози

Головна небезпека того, що ми вживаємо багато фруктози – при її великих кількостях в мозок надходять сигнали, що пора закінчувати з їжею. Почуття голоду продовжує працювати проти нас, змушуючи з’їдати більше продуктів, ніж потрібно нашому організму. Можливо, саме тому в Америці, де за останні два десятиліття збільшилося споживання фруктози, стало так багато повних і надмірно повних людей.

Незважаючи на це, продукти, в яких цукор замінюється фруктозою, рекламуються виробниками, як дієтичні, створені для всіх, хто піклується про свою фігуру. Крім того, підвищена концентрація тригліцеридів, що утворюється з-за підвищеного рівня фруктози в організмі, провокує розвиток серцево-судинних захворювань.

У настільки улюблених дітьми солодких напоях і соках міститься кукурудзяний сироп з фруктозою у своєму складі. Зважаючи дешевим підсолоджувачем, він, практично у всіх газованій воді, замінює собою тростинний цукор. Не винна у збільшенні кількості огрядних людей фруктоза, користь і шкода якої часто замовчуються? Американські дієтологи виявили взаємозв’язок між дедалі більшим споживанням цих напоїв та підвищеною масою тіла сучасних американців.

На відміну від глюкози, від наявності в крові якої виділяється інсулін регулює кількість жиру в організмі, фруктоза не тільки збільшує кількість жиру, але і є причиною його нескінченної виробітку. Вчені з’ясували, що за фруктози порушується сприйнятливість організму до інсуліну, що в подальшому призводить до збоїв у його роботі.

Тобто, якщо ви прагнете схуднути, не відмовляючись від улюблених солодощів, а замінюючи в них міститься цукор на фруктозу, то ризикуєте, навпаки, набрати зайві кілограми. Адже, велика кількість фруктози зробить вас нездатними контролювати свою вагу.

Користь фруктози

Але не можна говорити, що це речовина завжди шкідливе для нас. Спроможність впливати на вироблення інсуліну є благом для діабетиків. Саме для них призначені різні солодощі з фруктозою замість цукру, які вони можуть собі дозволити – печиво, вафлі, торти, цукерки, джеми і варення. Таким чином, вимушена відмова від цукру не стає для них проблемою – вони можуть вживати улюблені смаколики без шкоди для власного здоров’я. Головне – дотримувати помірність, не забувати, що все-таки фруктоза швидко відкладається в жир.

Крім того, фруктоза знижує ризик розвитку карієсу у дітей і дорослих. Надаючи тонізуючу дію на організм, вона вживається, як цукрозамінник, серед спортсменів, після сильної і тривалої навантаження. Калорійність їжі знижується, а накопичення вуглеводів не відбувається, що важливо для тих, хто стежить за своїм здоров’ям.

Щоб не нашкодити своїм дітям, що обожнюють пити солодкі шипучі напої з фруктозою замість цукру, батькам досить дотримуватися простих правил харчування.

  • Просто не купувати своїм чадам солодку газовану воду.
  • Замість покупних соків давати їм натуральні фрукти, в яких містяться рослинні волокна, з них надходження цукру в кров значно сповільнюється.
  • Не допускати, щоб дитина весь вільний час проводив біля комп’ютера або телевізора. Рух – один з головних факторів, поряд з правильним харчуванням, яке не дозволить набрати зайву вагу, як дітям, так і дорослим.