Фініки корисні властивості / Правильне харчування

Фініки: корисні властивості

Соковиті овальної або округлої форми плоди янтарно-червоного кольору, дозрівають на високих деревах сімейства пальм, – це фініки, корисні властивості яких у багатьох країнах вважаються винятковими. Кажуть, що китайські довгожителі зобов’язані своїм міцним здоров’ям харчування, основою якого є фініки. З давнину цей продукт славиться цілющими властивостями, а сучасні лікарі вважають його ідеальним замінником солодкого. Фініки для арабів образно можна прирівняти до хліба для росіян. Їх вживають в смаженому, вареному вигляді, готують на їх основі желе, джеми та напої. Найкращим чином вони зберігаються у в’яленому або сушеному вигляді.

Корисні речовини, що містяться в фініках

Давно відомо, що зниження цукру в крові призводить до почуття голоду, і з’ївши кілька фініків вдається притупити це відчуття. Важливо це не тільки з точки зору дієтології, але і в пост: так під час посту зможе задовольнитися меншою кількістю їжі, не завдаючи шкоди фізичному та духовному здоров’ю. У фініках міститься найбільший відсоток вуглеводів, якщо порівнювати їх складу з іншими фруктами, – до 65%. На частку білків припадає близько 6%, і жиру в них незначна кількість – близько 0,5%.

Фініки не містять холестерину і мають у своєму складі 15 солей і мінералів – фосфор, кальцій, залізо, калій, натрій, мідь, магній, цинк, марганець та інші, а також 23 амінокислоти, які можуть бути відсутніми в інших фруктах. Наприклад, такий необхідний для хорошого функціонування мозку та підтримання оптимального психічного стану, а особливо в похилому віці, триптофан, надає финикам м’яке снодійне і заспокійливе дію, перешкоджає передчасному старінню клітин. А глютамінова амінокислота нейтралізує зайву кислотність шлунка, таким чином перешкоджаючи появі печії.

Багаті фініки і вітамінами групи B, вітамінами A і C, фтор, селен, який зміцнює імунну систему і знижує ризик ракових і серцевих захворювань, пектином і харчовими волокнами. А завдяки поєднанню цукрів – фруктози і глюкози з вітаміном B5, ці плоди швидко засвоюються і поповнюють запаси енергії, фізичної сили і покращують роботу мозку і нервової системи.

В їстівної частини підсушених плодів міститься 340 калорій, в міру їх можна вживати в якості замінника солодощів, не турбуючись про появу зайвої ваги. Вчені вважають, що навіть харчуючись одними лише фініками, можна прожити кілька років, адже лише десять фініків на день здатні заповнити добову потребу в сірці, магнії і меді, половину – в залозі і чверть – у кальції. В ході багаторічних досліджень, фініки, корисні властивості яких раніше не були відомі, сьогодні стали затребувані, завдяки своїм особливим характеристикам. Серед них наступні:

– відсутність можливості передавати небезпечні для здоров’я бактерії або паразитів і допомогу в боротьбі з хвороботворними мікробами;

– можливість полегшення процесу пологів, завдяки речовинам у складі, які сприяють посиленому скорочення матки;

– здатність позитивно впливати на зір, м’язову систему і апетит;

– незамінність для космонавтів в якості їжі та ліки.

Корисні властивості фініків в медицині

Говорячи про корисні речовини у складі фініків, не можна не згадати про те, на які органи надає позитивний вплив цей продукт. Вживання фініків рекомендується при таких захворюваннях і станах, що потребують корекції, як:

– підвищена розумова навантаження і фізична перевтома, аж до виснаження;

– захворювання дихальних шляхів;

– анемія і недокрів’я;

– серцево-судинні захворювання;

– імпотенція і недостатня кількість чоловічого сімені;

– розлади нервової системи;

– морська хвороба, заколисування;

– післяпологова слабкість і кровотечі;

– застудні захворювання;

– шлунково-кишкові розлади;

– слабкі стінки капілярів;

– загроза викидня;

– стомлюваність очей і проблеми із зором;

– підвищений кров’яний тиск;

– кровоточивість ясен;

– зниження імунітету;

– схильність до утворення тромбів;

– артрит;

– підвищений рівень холестерину в крові;

– передменструальний синдром;

– прийом антибіотиків.

Також вживання фініків-антиоксидантів перешкоджає старінню, є профілактикою розвитку виразки шлунка, онкологічних хвороб шлунка і кишечника, зміцнює м’язи матки, збагачує материнське молоко мікроелементами і вітамінами, підвищуючи імунітет малюка, а завдяки особливим речовинам, подібно до аспірину може полегшувати больові відчуття.

Протипоказання для вживання фініків

Не рекомендується у великій кількості є фініки при наявності певних порушень, таких як:

– надлишкова маса тіла, схильність до ожиріння;

– цукровий діабет;

– порушення травлення.

Зловживання фініками здатне стати причиною головного болю, крім того, бажано не включати їх у вечірній раціон, особливо незадовго до сну, оскільки вони є досить грубою їжею, вимагає тривалого перетравлювання. А людям, схильним до гастритів, энтеритам і коліту слід їсти їх в невеликій кількості без шкірки.