Дисплазія шийки матки / Жіноче здоров’я

Дисплазія шийки матки

І адже нічого не турбувало, поки лікар при огляді не сказала, що є проблема. Ерозія буває у багатьох, але дисплазія шийки матки – це значно більш серйозна хвороба, яка вимагає обов’язкового і швидкого лікування.

Дисплазія: у чому причина хвороби

Дисплазія – це діагноз, який виставить доктор після взяття мазка з шийки матки з метою виявлення неправильних передпухлинних клітин. При цьому на шийці може бути ерозія, але може бути так, що навіть при огляді лікар може не помітити, а за результатами мазків з’ясується, що виникла хвороба. Жінка при цьому може нічого не відчувати і не помічати. І це найнеприємніше в цій ситуації. Майже повна відсутність зовнішніх проявів і симптомів, і лише при відвідуванні лікаря можливе виявлення серйозної проблеми.

Суть хвороби в тому, що на шийці матки починають виникати клітини, які можуть незабаром переродиться в пухлинні. Саме реальний ризик раку шийки матки змушує дуже уважно ставитися до цієї патології. За ступенем ураження шийки матки розрізняють:

-легку дисплазію:

-ураження середнього ступеня тяжкості;

-важку дисплазію.

Деякі лікарі вважають, що в останньому випадку слід говорити про наявність злоякісної пухлини на шийці.

Причинами хвороби можуть бути такі чинники:

1. Вірусна інфекція
Доведено, що найбільш часто хвороба виникає на тлі інфікування папіломавірусом. Цей мікроорганізм передається від людини до людини статевим шляхом, і здатний під час активного розмноження призводити до розвитку пухлини на шийці матки у жінки. Значно рідше вірус генітального герпесу може стати причиною розвитку захворювання.

2. Хламідії
Будь-який запальний процес на шийці може призвести до виникнення проблеми. Зокрема, існують деякі види мікробів, які дуже люблять цервікальний канал і воліють там жити і розмножуватися. Це повністю відноситься до хламідійної інфекції, яка при тривалому перебігу хвороби може призвести до пухлинного ураження шийки.

3. Сприяючі чинники

Будь-які види інфекції тільки в тому випадку призводять до пухлини, якщо для їх росту і розмноження створюються умови. Часом жінка сама робить все, щоб допомогти мікробам розмножуватися і викликати злоякісну хворобу. Дисплазія шийки матки виникає при наявності таких сприяючих чинників:

-ранній початок статевого життя;

-часта зміна статевих партнерів;

-відсутність статевої гігієни;

-часті інфекційні хвороби з резковыраженным зниженням імунітету;

-куріння.

Доведено, що у жінки, що палить у цервікальному каналі поступово накопичуються токсичні смоли і нікотин, які сприяють раковим змін клітин. Ще одним фактором можуть стати травми шийки при частому проведенні медичних абортів.

Дисплазія: що робити

Якщо лікар після огляду і отримання результату з лабораторії виявляє, що на шийці виникла дисплазія, то найближчим часом необхідно провести дообстеження, щоб з’ясувати причину і ступінь ураження. Для цього треба здати аналізи на інфекції, які найчастіше призводять до хвороби. Для цього лікар направить в лабораторію на спеціальне дослідження (ПЛР) на папіломавірус, вірус генітального герпесу, хламідії, мікоплазму. І треба виконати кольпоскопію (це метод огляду шийки матки під мікроскопом, при якому лікар зможе побачити і оцінити вираженість ураження шийки матки). До речі, під час виконання кольпоскопії лікар може взяти маленький шматочок з шийки матки, щоб за допомогою спеціального дослідження виключити рак шийки матки.

Тактика лікування залежить від того, що виявлено при обстеженні:

1. Якщо виявлений вірус папіломи і легка ступінь дисплазії
Жінці треба буде провести спеціальне противірусне лікування, суворо виконуючи призначення лікаря. Крім цього, необхідно виключити фактори, що сприяють хвороби (кинути палити, використовувати лікарські засоби для підвищення імунітету, виключити безладне статеве життя).

2. Якщо виявлено папіломавірус і важка ступінь хвороби
Після проведення противірусного лікування, призначеного лікарем, потрібно буде видалити частину шийки матки (конізація). Цей метод дозволить повністю прибрати ту частину шийки, яка має передпухлинний поразку і збереже жінці можливість дітонародження. Ця ж тактика використовується при середньому ступені дисплазії.

3. Якщо виявлені будь-які інші види інфекції
При наявності хламідій або інших видів мікробів треба обов’язково позбавитися від них, виконавши рекомендації лікаря. При наявності змін на шийці тактика лікування залежить від тяжкості ураження.

4. Якщо є активний папіломавірус, важка дисплазія і вік у жінки старше 40 років
У цьому випадку оптимальним методом лікування буде видалення матки разом з шийкою. Хірургічний метод гарантовано запобіжить виникненню злоякісної пухлини.

При прикордонному стані на шийці матки, коли ще немає злоякісної пухлини, але виникла реальна загроза раку, слід не боятися, не панікувати і не уникати лікарів, ховаючи, як страус, голову в пісок, а швидко і точно виконувати рекомендації лікаря. Тільки таким чином можна позбутися хвороби і прожити довге і щасливе життя.